ZDZ KATOWICE DLA POSZKODOWANYCH W SYRII I TURCJI

13.02.2023

Nasza "Rodzina ZDZ w Katowicach" wiele razy okazała wielkie serce i zaangażowanie w różne zbiórki charytatywno-pomocowe.

Wiemy, że i tym razem sytuacja w Syrii oraz Turcji nie jest Wam obojętna. Dlatego zachęcamy do wsparcia skarbonki zorganizowanej w ramach zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej. 

https://www.siepomaga.pl/pomoc-syrii-turcji-zdz

6 lutego 2023 na terytorium Turcji oraz Syrii doszło do potężnego trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera. Według najnowszego bilansu w Turcji zginęło 12 391 osób, a 62 914 zostało rannych. W Syrii śmierć poniosły 2 992 osoby. Niesienie pomocy utrudniają silne wstrząsy wtórne oraz niska temperatura.

Zespół Pomocy Natychmiastowej Polskiej Akcji Humanitarnej pojechał na miejsce, aby oszacować skalę potrzeb i natychmiast przystąpić do niesienia pomocy. Wedle szacunków, dotkniętych skutkami katastrofy może być aż 12 mln osób, w tym 2 mln uchodźców syryjskich przebywających na tych terenach. Najbardziej ucierpiała prowincja Kahramanmaras i okoliczny obszar w promieniu 400 km. Zniszczeniu uległy tysiące budynków mieszkalnych, także szkoły i szpitale w miejscowościach Malatya i Hatay. Najpilniejsze potrzeby to zapewnienie bezpiecznego, ciepłego schronienia – wielu domom grozi zawalenie, dochodzi do wielu wstrząsów wtórnych – jak i żywności czy artykułów higienicznych.

6 lutego PAH uruchomiła zbiórki na pah.org.pl oraz portalu siepomaga.pl, aby zebrać środki niezbędne do sfinansowania udzielenia natychmiastowej pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi z Turcji i Syrii.